Batikovať
Batikovanie / Farbenie látky

5 spôsobov ako batikovať

Batikovanie je technika farbenia textílií. Pomocou rôzneho skladania látky sa dajú vykúzliť rôzne vzory. Poďte s nami batikovať.

Potrebný materiál

Ak chcete batikovať budete potrebovať:

Všetko potrebné nájdete v eshope s kreatívnymi potrebami www.kreativneruky.sk.

Mohlo by sa páčiť: NÁKUPNÁ TAŠKA S TRBLIETAVÝMI LISTAMI

Návod na výrobu

Textíliu, ktorú budeme používať operieme a vysušíme. Látku obmotáme podľa nasledujúcich videí. Pripravili sme pre vás 5 rôznych možností ako si poskladať utierku alebo tričko.

1. Ako poskladať látku do špirály

2. Ako poskladať látku do kruhov

3. Ako poskladať látku na arashi štýl

4. Ako poskladať látku na shibori štýl

5. Ako poskladať látku aby vznikli kruhy

Zakryjeme povrch stola plastom a pri farbení používame plastové rukavice na jedno použitie. 0,5 kg jemnej kuchynskej soli rozpustíme vo vani v 1 l vriacej vody.

Do vane nalejeme ďalšie 4 l vody tak, aby výsledná teplota bola medzi 30°C až 60°C. Čím je voda teplejšia, tým je farba tmavšia a intenzívnejšia. Čím je voda chladnejšia, tým je jej farba svetlejšia. Pridajme 50 ml batikovacej farby do vane a 100 g fixačného prostriedku. Miešame, kým sa fixačný prostriedok nerozpustí. Tento farbiaci kúpeľ vystačí na vyfarbenie cca. 350 g suchej bavlnenej textílie.

Vložíme bavlnenú látku do farbiaceho kúpeľa a necháme ju máčať 5-20 minút. Čím dlhšie ju necháme vo vani, tým je farba tmavšia. Čím je čas kratší, tým je farba svetlejšia.

Vyberieme bavlnenú tkaninu z vane a odstránime šnúrky / gumičky pomocou nožníc. Opláchneme niekoľkokrát v studenej vode až kým nebude voda čistá. Potom látku vyperieme s pracím prostriedkom v práčke na 40°C.

Tento návod pre vás pripravil tím kreativneruky.sk.

POUŽITÝ MATERIÁL

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: